Technologie výstavby poloroubenky
Technologie výstavby poloroubenky spojuje využití nejtradičnějšího stavebního materiálu – dřeva a tradiční zdící technologie s nejnovějšími pracovními postupy, které zajišťují zpracování dřeva a přípravu dílů pro stavbu.
Trámy poloroubenky opracováváme do příslušného tvaru a rozměru na počítačově řízeném obráběcím centru, které nám zajišťuje velmi přesné zpracování a tím zajišťuje trvalou kvalitu výroby.
Díky této technologii jsme schopni vyrobit téměř jakýkoliv tesařský spoj a plnit i ty nejnáročnější požadavky našich zákazníků na individuální řešení jejich budoucího bydlení. Jsme tak schopni vyrobit poloroubenku tradičního vzhledu a uspořádání, včetně různých ozdobných prvků, stejně tak i moderní roubenou dřevostavbu, kde se kombinuje dřevo a kámen a velkými prosklenými plochami.
Stavba poloroubenky u vás pak probíhá trochu jako dětská stavebnice, kdy se do sebe usazují jednotlivé trámy k sobě spojované pomocí dubových kolíků podle přesné výrobní dokumentace. Doba montáže je 2-3 týdny.
Typy trámů
Poloroubenky vyrábíme z hranolů o šířce 196, 235 nebo 244 mm. Závisí na druhu použitého dřeva. Výška trámů je pak 230 nebo 285 mm.
Materiál trámů
Západní červený cedr
Červený cedr dovážíme z Kanady - z Britské Kolumbie. Cedr má vysokou odolnost vůči vlhkosti, hnilobě a škůdcům a jde tak o velice odolné dřevo. Roubenky z cedru tak není zapotřebí povrchově upravovat. Cedr je dřevo výjimečné krásy, kdy v neošetřeném stavu má nádhernou strukturu kombinovanou s paletou teplých měkkých tónů, od lehkého jantaru až po tmavomedovou hnědou. Žádný umělý materiál nemůže nahradit přirozený vzhled cedru. Zůstává stále lehce aromatický a jeho charakteristická vůně dodává cedrovým roubenkám neopakovatelné kouzlo.
Lepená finská borovice
Lepené dřevo se ve Finsku vyrábí již po řadu desetiletí. Při výrobě se vždy lamely borovice otočí tak, aby eliminovaly praskání a kroucení. Zároveň je dřevo před lepením vysušené na rovnovážnou vlhkost okolí a tím se podstatně snižují problémy se sedáním stavby, které jsou téměř eliminovány. Vzhledem k tomu, že použitá lepidla jsou zdravotně zcela nezávadná, dostáváme materiál, který zachovává původní krásu borovice a zároveň odpadají nedostatky plného trámu, jako je sedání a praskání. Borovicové dřevo má světlou barvu s nádechy červenohnědé barvy jádra stromu. Charakteristické jsou časté a poměrně velké suky, které dřevu dodávají jedinečný vzhled s nádechem divokosti. Ideální vnitřní povrchová úprava je nátěr přírodním olejem, který ještě více zvýrazní přirozenou krásu borovice.
Lepený smrk
Jde o variantu k lepené finské borovici, se kterou má smrk shodné vlastnosti a výhody lepeného dřeva a liší se zejména vzhledem. Smrkové dřevo má světlou barvu, která je shodná pro celý průřez stromu. Suky ve dřevě jsou poměrně malé a jejich výskyt je menší než u borovice. Pokud tedy chcete mít přirozeně světlý interiér a nechat vyniknout vnitřní zařízení domu, je pro Vás smrk ideální volbou.